Trápí vás alergie nebo senná rýma?

Jak je od sebe rozeznat a co na ně zabírá?

Jak se zbavit alergie? Tuto otázku si nejčastěji na jaře klade mnoho lidí. Nemusí se ale objevovat pouze na jaře. Alergie je přehnaná imunitního systému na "spouštěč alergie" - alergen. Alergen může být v podstatě jakákoliv látka, která může vyvolat alergickou reakci. Alergii často provází různé nepříjemné projevy - buď sezónně, nebo u některých alergií může jít o celoroční výskyt. Na alergii má velký vliv prostředí, ve kterém žijeme, znečištění, nezdravá strava a v nemalé míře i dědičnost. Podle toho se můžeme bavit o alergii vrozené či získané. Mohou jí trpět všechny věkové kategorie.

Příznaky alergie - jak se v nich vyznat?

Určitě jste se již setkali s někým, kdo má alergii na lepek, případně na laktózu, alergii na ořechy a další. Vzhledem ke složitosti se těmito alergiemi ale nebudeme v tomto blogu zabývat. Chceme vám pomoci s alergiemi, které postihují primárně dýchací cesty.
Projevy alergie mohou být lokální, jako např. kýchání, ucpaný nos, slzení, zarudnutí či svědění očí, škrábání v krku, kašel, dušnost nebo různé projevy na kůži – kopřivka, zarudnutí kůže nebo ekzém. Reakci mohou vyvolat různé spouštěče. Těmito spouštěči může být prach, pyl, roztoči, peří, různé potraviny, plísně, chemické látky, léky, chlad i slunce.

Závažné projevy alergie - anafylaktický šok

Závažnější projevy jsou celkové a zde se bavíme o anafylaktickém šoku. Celkovou reakci vyvolává zpravidla silný alergen v jídle nebo bodnutí hmyzem. Anafylaktický šok může způsobit otok dýchacích cest a hrozí ztráta vědomí či udušení. Proto je nutné, aby alergik u sebe stále nosil adrenalin, který je mu nutné při anafylaktickém šoku rychle podat.

Asi mám alergii. Co s tím?

Přestože vás nemusí alergické projevy moc obtěžovat, není dobré nechat je neléčené. Neléčená alergie se může postupem času rozšířit na širší spektrum alergenů, mohou se postupem času křížit nebo dokonce způsobit chronický zánět.

Lehké projevy alergie

I přes dnešní pokročilou medicínu se alergie nedá zcela vyléčit. Lehké formy alergie se dají potlačit pomocí volně prodejných léků (antihistaminik). Ty jsou k dostání v podobě tablet, gelů na kůži, sprejů do nosu či kapek do očí. Lze sáhnout i po přírodních preparátech či homeopatii. Tato léčba je velmi šetrná. Homeopatické přípravky jsou netoxické a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, těhotné i kojící. Lze je kombinovat i s léky klasickými. S výběrem správného léku je vhodné se poradit se svým lékařem či lékárníkem.

Závažnější projevy alergie

Pokud samoléčba nefunguje a v případě vážnějších obtíží, jako jsou dýchací obtíže, teplota či otoky, je nutné vyhledat odborníka, který poradí s identifikací alergie a je schopen zahájit adekvátní léčbu. U některých pacientů je možné využít novější metodu a tou je imunoterapie, která dlouhodobě odbourává příznaky alergie tím, že dlouhodobě bojuje s příčinami alergie. Pacientovi se injekčně podává postupně se zvyšující množství alergenu do té doby, než je v těle dostatek protilátek a přecitlivělost na tento alergen zcela zmizí. V podstatě funguje na principu očkování. Pokud sháníte alergologa, který by vám zajistil vyšetření, podívejte se, zda vám nemůže pomoci některý z našich lékařů.

Přidejte se do klubu výhod

Chcete dostávat naše rady a tipy pravidlně a vždy včas se začátkem sezóny? Poznejte náš klub a výhody, které přináší péči o vaše zdraví a také jaké chytré nákupy vám dokáže zajistit. Vážíme si toho, když nákup v našich lékárnách není pro vás pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OD DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00