Jak cestovním nevolnostem předcházet?
Spolehlivým návodem, jak se vyvarovat kinetózy, je vyhýbat se pohybu, který ji způsobuje. Toto pravidlo se ale neslučuje s cestováním a touhou poznávat nová místa. Při příštím cestování dodržujte jednoduchá pravidla, která případné doprovodné příznaky cestovní nevolnosti alespoň zmírní.
• Dbejte na stravu - Před absolvováním cesty doporučujeme konzumovat potraviny, které nejsou tučné a nezatěžují trávicí systém. Ani prázdný žaludek však není ideální. Vyhněte se konzumaci nápojů s obsahem alkoholu nebo velkého množství cukru.
• Zaujměte správné místo - Dívejte se na cestu, nikoli stranou. Velké části lidí v boji s kinetózou pomáhá zaujmout takové místo, aby mohli pozorovat trasu pohybu (v autě na místě spolujezdce, v autobuse na místě vepředu). Ideálním místem je potom takové, ze kterého máte možnost pozorovat horizont.
• Zavřete oči a usněte - Když během jízdy zavřete oči, přeruší se přísun protichůdných informací do mozku. Velkou pomocí je také, pokud se vám během cestování podaří usnout. K tomu vám může pomoci kvalitní cestovní polštář. Vyvarujte se knize, či koukání do displeje.
• Pusťte k sobě čerstvý vzduch a udělejte si přestávku - Není jednodušší rady, jak si poradit s kinetózou, než si zajistit pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Dále vám pomůže naplánovat si časté zastávky.
• Relaxujte - Kinetózu je do značné míry možné ovlivnit vlastním psychickým nastavením. Proto jí lze u malých dětí předcházet navozením jakékoli příjemné aktivity, která má vliv na samotné rozptýlení (zpívání, povídání…). U dospělých doporučujeme navození pocitu relaxace např. za přítomnosti sluchátek do uší a poslechu příjemné hudby.
Trpíte-li pouze lehkou verzí kinetózy, můžete své příznaky zmírnit za pomoci užívání zázvoru, který zklidňuje zažívání. V lékárnách ho seženete ve formě lízátek či pastilek. Jsou-li vaše problémy závažnějšího charakteru, bylinkovým doplňkům stravy se vyhněte a zvolte některý z volně prodejných léků na kinetózu. Nejčastěji se prodávají jako tablety nebo žvýkačky.